Zmena srsti

… je každý rok vrcholným fyzickým výkonom pre našich chlpatých priateľov!

Presne na príslušný letný a zimný slnovrat sa organizmus našich štvornohých priateľov prispôsobuje začínajúcej výmene srsti. Kým zimná srsť v prvej polovici roka pomaly vypadáva a takmer úplne ju nahrádza novorastúca letná srsť, od letného slnovratu postupne prichádza nadýchaná zimná srsť.

Výmena srsti našich štvornohých kamarátov je rovnako individuálna ako oni – v závislosti od veku, zdravotného stavu, plemena, typu a samozrejme spôsobu chovu.

Telo našich miláčikov je šikovné – ak je kôň v otvorenej stajni alebo je zvyknutý na chladnejšie podnebie, v zime bude určite plyšovejší a aj na jar zostane nadýchaný dlhšie ako kone v maštaliach alebo v teplejších oblastiach. To treba brať do úvahy aj vtedy, keď sa blíži zmena srsti – organizmus potrebuje nejaký čas, kým sa prispôsobí novým okolnostiam.

Čo sa však presne stane, keď sa srsť zmení?

Začiatkom výmeny srsti je vždy dôležitá dĺžka dňa. Len čo sa na jeseň dni skracujú a na jar predlžujú, organizmus vie a pripravuje sa na blížiacu sa výmenu srsti. Na dlhšie či kratšie obdobie slnečného svitu reaguje takzvaná epifýza štvornohého priateľa. Stimuluje rast srsti a tiež kontroluje hormonálnu rovnováhu a plodnosť.

Tieto procesy sú veľmi zložité, pretože do takejto výmeny srsti je zapojené celé telo a musí si zabezpečiť potrebné minerálne látky, nenasýté mastné kyseliny, sírne aminokyseliny, vitamíny a stopové prvky. To si vyžaduje optimálny prísun týchto látok, aby sa predišlo ich nedostatkom a tak chudnutiu, matnej srsti a aby sme zdravotným problémom nedali vôbec žiadnu šancu.

Problémové dieťa „zmena srsti“

Imunitný systém môže dokonca počas zmeny srsti krátkodobo oslabiť: Vírusy, baktérie alebo plesne nájdu viac bodov útoku. Môže dôjsť aj k poklesu výkonu počas niekoľkých dní alebo týždňov.

Organizmus našich miláčikov si musí zvyknúť na zmenené teploty. Je preto nevyhnutné poskytnúť našim štvornohým kamarátom v tomto období optimálnu oporu – dôležité je nielen každodenné čistenie a odstraňovanie zhodenej srsti, ale aj podpora zvnútra vitamínmi a stopovými prvkami.

Keďže vlastnosti konope môžu ideálne prispieť k podpore presrstenia, zostavili sme pre vášho miláčika súpravu na presrstenie:

Zdieľajte tento článok
Pozrite si aj ďalšie články

BIO KVALITA

Všetky naše produkty spĺňajú náročné kvalitatívne kritériá

VYROBENÉ V RAKÚSKU

Všetky produkty KALISS sú vyrábané v Rakúsku zo súrovín pochádzajúcich z krajín EÚ

DOPRAVA ZADARMO

Nakúpte v našom e-shope aspoň za 99 € a máte od nás dopravu zadarmo